İslam Memiş’ten ekim ayı için “buhran” uyarısı

Finans analisti İslam Memiş, ekim ayı için “buhran” uyarısı verdi. Memiş, dolarda parası bulunduranları uyarırken, gram altın ve gram gümüş tahminleriyle de dikkat çekti.

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, “Fırtına öncesi sessizlik!” başlıklı Youtube videosunda şu değerlendirmelerde bulundu:

Borsa

“Borsada, döviz kurlarında, emtia fiyatlarında son durum nedir? Elime TL geçti, faiz mi, borsa mı yoksa döviz mi?

Borsa İstanbul 8323 puanda. Hafif alıcılı günü tamamlamaya çalışıyor. Kısa vadeli yatırımcılar çıkış için zaman zaman fırsat bulabiliyor. Halka arzlarda önümüzdeki hafta yeni şirketler için açıklamalar geliyor. Halka arzlar devam ettikçe yatırımcı sayısında da artış oluyor. 7500 ve 7150 puana kadar endeks tarafında düşüş öngörüm devam ediyor.

Döviz kurları

Dolar TL kuru 27.26 seviyesinde. Bütün ülkelerde dolar değer kazandı. Dolar endeksi güçlü duruşunu devam ettiriyor. Böylece diğer enstrümanlara karşı daha güçlü olduğunu görüyoruz. 92.94 öngörüm devam ediyor yıl sonu dolar endeksi öngörümde. 29.70 yıl sonu dolar TL öngörümde değişiklik yok. 2024 yılında 45 lira seviyesinde de değişiklik yok. Bugünlerde eğer ısrarla döviz almak isteyen varsa burada, dolar karşısında hangisi değer kaybetmişse o tarafta ilgilenilmeli. O da euro.”

Altın

İslam Memiş, gram altın ve ons altın için ekim ayı tahminlerini de açıkladı:

“Ons altın 1906 dolarda. Yükseliş trendi daha gelmedi. Dolar endeksi yükseldiği için altın ve gümüş gibi emtialar geriledi. 1890 destek seviyesi var, buralar alım yeridir. 1950 direncini bu hafta takip ediyorum.

Gram altın TL 1670 lirada. Serbest piyasalarda 1707-1712 lira. 1700 altında gram altın yok. Orta ve uzun vadeli yatırımcılara alım fırsatı vermeye devam ediyor. Altında düşüşler kalıcı değil. Ons gümüşte 22.80 destek seviyesi çalışıyor. Bunun altına düşüş beklemiyorum. 24 dolar, 24.75 dolar direncini takip ediyorum. Elinde dolar olan varsa gümüş uygun fiyatlardan geçiyor. Gram gümüş 20.11’de. 21.50 ve 22.50 dirençlerini takip etmeyi sürdüreceğim.

Yatay, sakin bir haftayı geride bırakacağız. Önemli bir veri akışı yok. Sadece cuma günü euro bölgesinde enflasyon var. Enflasyonla alakalı düşüş beklentisi olan hüsrana uğrayabilir. Bütün ülkelerde enflasyon rakamlarının yukarı yönlü hareketlerini göreceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x