Fikret Bila: İyi Parti’nin kararının, iki senaryoda da partiye çok zararı olabilir

Halk TV yazarı Fikret Bila, İyi Parti’nin yerel seçimde CHP ile iş birliği yapmasını reddetmesi hakkında, “Bu kararının İyi Parti açısından faydasından çok zararı olabilir” dedi. 

İyi Parti ayrı aday çıkarmasına karşın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da, Mansur Yavaş’ın Ankara’da ve diğer büyük illerde CHP’nin belediye başkanlıklarını kazanması halinde İyi Parti açısından zor bir durum ortaya çıkacağını belirten Bila, “Böyle bir sonuç İyi Parti’nin sanıldığı kadar bir gücü olmadığını göstereceği gibi seçmenin dikkate değer bir kısmının parti yönetiminin kararına rağmen İmamoğlu’na, Yavaş’a ve diğer CHP’li adaylara destek verdiğini düşündürür” dedi. 

Bila, CHP’li adayların İstanbul’u veya Ankara’yı ya da her ikisini birden kaybetmesi,  AKP’nin yeniden bu illerde belediye başkanlığını geri kazanması halinde de bunun faturasının yine İyi Parti’ye kesileceğini söyledi.

Bila, yazısında şunları kaydetti:

“İmamoğlu, Yavaş ve diğer CHP’li büyük il adaylarının seçilmeleri halinde de seçimi kaybetmeleri halinde de İyi Parti yönetimi sorumlu tutulacaktır.

İyi Parti kurmayları belki de CHP’nin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük illeri kaybetmesi halinde İyi Parti’nin ana muhalefet partisi haline gelebileceğini hesaplıyor olabilirler.

Eğer böyle bir hesap varsa bu İyi Parti’nin asıl rakip olarak AK Parti ve MHP’yi değil CHP’yi gördüğüne işaret eder.

Böyle bir hesap ise İyi Parti’nin kuruluş ilkeleri ve hedefleriyle çelişir.”

TIKLAYIN – İyi Partili Ahmet Zeki Üçok, “işbirliği olursa/olmazsa” sonuç haritası hazırladı: Ülke Tayyibistan olur!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x