Bakan Göktaş’tan dizi sektörüne ‘gizli otosansür’ çağrısı: Reyting uğruna toplumsal değerleri çiğnemeyin

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile RTÜK tarafından düzenlenen “Dördüncü Medya Buluşması İstişare Toplantısı” dün İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş ile RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in de katıldığı toplantıya dizi, film yapımcıları ve akademisyenler dahil 40’a yakın isim katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile RTÜK yetkilileri de hazır bulundu.

‘BÜTÇEMİZİN YARIYA YAKINI VERGİLERE GİDİYOR’

Aynı anda çok sayıda dizinin yayında olduğunu belirten yapımcılar, “Büyük rekabet ve reyting kaygıları söz konusu. Bizim durumumuzun da anlaşılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Artan maliyetlerden dolayı birçok şirketin zorlu bir dönemde olduğunu bildiren sektör temsilcileri, “Bütçelerimizin yarıya yakını vergilere gidiyor. Bu konuda yapılacak kolaylık sektöre katkı sağlayacak, kaliteyi artıracaktır” görüşünü paylaştı.

Bazı yapımlar eleştirilirken iyi yapımların da alkışlanması gerektiğini dile getiren yapımcılar, dizi ve filmlerin ödüllendirilmesi teklifini masaya getirdi.

Bakan Göktaş’ın “Asla birbirimizin karşısında değiliz. Biz bir paydaş, aileyiz, ‘siz-biz’ yok. Kamuoyuna beraber hitap ediyoruz. Birçok mesajın ulaştırılmasında dizi ve filmler önemli bir araç” ifadelerini kullandığı belirtildi.

‘REYTİNG UĞRUYA TOPLUMSAL DEĞERLERİ ÇİĞNEMEYİN’

Göktaş’ın, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket eden bütün yapımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardığı öğrenildi. “Reyting uğruna toplumsal değerleri çiğnemeyelim” çağrısı yapan Göktaş, bazen “sıradan bir sahne” olarak nitelendirilen konuların toplumdaki etkisinin çok daha farklı olduğunu vurguladı.

Bakan Göktaş’ın, yapımcıların vergi konusundaki taleplerini ilgili Bakanlıklara ileteceğini de ifade ettiği bildirildi.

Yapımcıların görüşlerini belirttiği toplantıda bir sektör temsilcisinin, “Dizilerde kötü karakterlere ihtiyacımız var. Ancak o şekilde iyi karakterlerin hikayesini anlatabiliriz” ifadesini kullanması üzerine Bakan Göktaş’ın bazı dizileri eleştirerek, “Bir dizide herkes mi kötü veya entrikacı olur” sorusunu yönelttiği belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x